دراهواز
دراهواز
بنای معین التجار در اهواز

بنای معین التجار در اهواز

خانه ای زیبا با تاریخی دور و دراز در قلب اهواز جایی است زندگی مردم را با هم پیوند زده است. بنایی که تجارت مردم این اقلیم را فریاد می­زند. لطافت دیواره های خشتی و با نماد کنگره های دکان ها چیزی است که در نگاه اول توجه شما را جلب خواهد کرد. تصویری در ایران قدیم در اهواز که رواق ها، راهرو ها، دیوار ها چهار جهت اصلی بنا را در آن به هم متصل می­کنند. درخت نخل ایستاده قامت در صحن حیاط آن نماد ایستادگی این دیار خواهد بود.

بنای معین التجار در اهواز   استواری این  بنای تکرار نشدنی در بحبوحه ناملایمات روزگار هدیه ای از گذشتگان ما است که امروزه با تکیه بر دیوار های آن و تماشای طراحی بی نظیرش به آن ها افتخار می­کنیم. نورپردازی این بنا، شب های آن را نیز بی همتا کرده و منظره بی تکرار برای عکس های یادگاری از سفر به اهواز فراهم آورده است. یک تجارت خانه شگفت انگیز در میانه بازار اصلی اهواز این چنین به حفظ معماری اصیل ایرانی و اسلامی پرداخته است.

ارزش این خانه تجار به عنوان یک جاذبه گردشگری در حقیقت به زیبایی شکل این بنا باز می­گردد.

دقیقا جایی که مردم به محبت و جوانمردی انس می­داده، امروز نیز محفلی است که یادگار رسوم دوران مختلف را به نمایش می­گذارد. بنایی که نه تنها یاد آور زندگی مردم در کوچه و پس کوچه شهر بلکه در محیط عشق و صمیمت یا خانواده نیز است و این به تنهایی اسباب حضور مسافران را برای سفر در زمان و دیدن اهواز در گذشته فراهم می­کند.

بنای معین التجار در اهواز

بنای شگفت انگیزی که هم به اقتصاد زندگی مردم در گذشته توجه داشته هم به هنر و معماری، هم به غذا و آداب و رسم آن ها و هم به شکوه یک زندگی اصیل با تار و پود اسلامی نگاه هنری داشته است. به راستی که چطور یک بنای معمولی با سنگ های معمولی در یک نمای خاص متبلور شده و خاستگاه ایده پردازی بسیاری از طراحی ها و نقش و نگار های سنتی قرار گرفته است؟ آیا این بدون نفوذ در قلب و ذهن مردم امکان پذیر است؟

بنای معین التجار در اهواز

ارتباط این سازه زیبا با مردم در حضور آن در مرکز شهر اهواز و قلب این شهر شروع می­شود. جایی که مردم به راحتی به خانه محمد تقی معین التجار می­رسند و در چند قدم مانده به کارون تصویری از یک بنای زیبا را در ذهن خود ثبت می­کنند. اینجا در همین نقطه مرکزی شهر اهواز، جایی است که پنجره ای رو به میهمان نوازی مردم این دیار از دیرباز تا کنون باز می­کند. این بنا یادگاری است که از زمان قاجار برای تایید رسم مهمان نوازی اهوازی ها به ثبت رسیده است.

بنای معین التجار در اهواز

ترکیب تصویر انحنای کنگره های هر دالان و اشراف بر رود کارون و پل سفید اهواز، تحفه ای است که ما شما را برای دیدن آن به اهواز دعوت خواهیم کرد. صحنه ای بی تکرار که نظیر آن را در هیچ کجای ایران و جهان نخواهید یافت.

2/5 - (4 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *