در اهواز
در اهواز
سئو در اهواز | SEO in Ahvaz 2023

سئو و بهینه سازی سایت در اهواز

سئو کلمه ای اختصار از Search Engine Optimization به معنای بهینه کردن سایت جهت هدفمندی در موتورهای جستجو با تارگتی مشخص دانست. هر فعالیتی در حوزه سئو و بهینه سازی سایت به جز تولید محتوا و لینک سازی را سئو تکنیکال می نامیم.

همانطور که قبلا در مقالات دیجیتال مارکتینگ سایت دراهواز توضیح دادم سیستم های رتبه بندی و ساختار ارزیابی در هر موتور جستجو متفاوت است اما بر روی یکسری فاکتورها قطعا شباهت هایی وجود دارد که امری طبیعی بشمار می رود. منتهی باید به این موضوع دقت کنید که این فاکتورها بصورت مستقل تاثیر گذار نیستند و از مجموع شاخص های ارزیابی به همراه پردازش الگوریتم های دیگر، داده ها بصورت لحظه ای محاسبه و اعتبار یا امتیاز صفحات بروز و تغییر می کند. به عنوان مثال درکدهای لو رفته از منبع یاندکس بسیاری از پارامترها دارای وزن هستند و این مقادیر توسط هوش مصنوعی به نام AI MatrixNet که معادل PageRank در گوگل هست بصورت لحظه ای محاسبه می شوند که بطور منطقی دیتای قابل دسترسی نیستند

به عبارت دیگر سئو تکنیکال فرآیند آماده سازی سایت برای درک صحیح ربات های گوگل از محتوا و ارتباط میان صفحات است.

 • صفحات پراهمیت 1 کلیک از صفحه اصلی
 • صفحات نسباتا مهم حداکثر 3 کلیک از صفحه اصلی

ما در مبحث سئو در خصوص با چهار(4) آیتم مهم صحبت خواهیم کرد:

 1. تگ های html که در هدر و بادی استفاده میشن و مهم ترین هاشون meta tag ها هستن
 2. بهینه سازی سرعت سایت (page speed optimization)
 3. نشانه گذاری استاندارد : structured data  (نمایش حاص و فهماندن منظور به گوگل )
 4. استفاده از Amp که بسیار پروژه بزرگی هست و در حدی گسترش پیدا کرده ک شما میتونی یه سایت رو بر اساس Amp انجام بدی؛ مثل سایت ampproject

برای سفارش آنالیز رایگان و بهینه سازی سایت دراهواز با ما در ارتباط باشید.

پشتیبانی تخصصی و رایگان 📞 09366918839 📱 09162362023

بهینه سازی سایت در اهواز

بهینه سازی سایت در اهواز
بهینه سازی سایت در اهواز

مهم نیست وبسایت شما با چه زبانی نوشته شده خروجی همیشه کد های html و css هست که برای گوگل قابل تشخیصه

کد هایی که در هد قرار میگیرن معرف صفحه به روبات های گوگل هست. مثل meta tag , link style , script که برای کاربر قابل مشاهده نیستن(بجز تایتیل)

کد بادی در اخیتار کاربر هست و ملاک اصلی گوگل برای شناسایی موضوع صفحه ست.

مانند  H , a , p , span , img , div و…

سئوکار دراهواز

معمولاً هدف هم تبلیغی و هم معرفی دارند.

بررسی وضعیت رقبا: اگه اونا تو یه سایت یا حوزه رفتن شما هم برید خوبه . اما در شروع با انکر های متفاوت

بررسی انکرتکست: لینک های خروجی از اون سایت رو چک کنید که چقدر با محتوای سایت شما همخوانی داره همچنین ببینید چقدر با انکرتکستی که شما برای تبلیغ انتخاب کرده اید لینک داده اند.

اگه زیاد باشه خوب نیست.

حتی بهتره اگ خواستی بری ، کل کانسپت رو تغییر بدی

فکر کنید سایت خودتون هست! خوب بررسیش کنید (عنوان ، کلمه تارگت و …سایر مواردی که براتون مهمه رو تارگت کنید ، با  site: سایت مقابل رو چک کنید توی دابل کتیشن “” ببینید چیا رو در کل بیرون داده از انکری ک می خواید.

سعی کنید خود انکر یونیک باشه، مثلا اگ سئو محتوا رو لینک داشت، ببینید آموزش سئو محتوا رو هم لینک داده یا نه اگه نداد خوبه

 1. محتوای یونیک بزاری خیلی خوبه
 2. استفاده صحیح از 3 بک لینک
 3. 3 تاش رو به یک صفحه خودمون بریم
 4. دو تا رو ب خودمون بریم یکیش رو به یک سایت خوب مرتبط
 5. یکی رو به خودمون ، دو تاش رو به سایت خوب مرتبط بدیم

رایج ترین مشکل صفحات دسته بندی چیست؟

سئوی صفحه دسته بندی هر سایتی به مرحله مهمی به نام تحقیق کلمه کلیدی گره خورده است. رایج ترین اشتباه در سئوی صفحات دسته بندی زمانی رخ میدهد که برای کلمات کلیدی یکسان، صفحات متعددی در سایت ایجاد شود و مشکل کنیبالیزیشن (Cannibalization) یا هم نوع خواری بین صفحات به وجود بیاید. ساخت برچسب یا تگ با همان کلمات کلیدی اصلی و فرعی که برای صفحه دسته بندی انتخاب کرده اید منجر میشود صفحه برچسب با صفحه دسته بندی در نتایج گوگل رقابت کند. فرض کنید دستهای با عنوان اخبار ورزشی در سایت خبری دارید که بعد از انتشار هر مطلب در این دسـته، برچسـبـی بـه نام «اخبار ورزشی روی مطلب می زنید. در این شرایط، همان مطالبی که در دسته بندی اخبار ورزشی نمایش داده می شود در صفحه تگ اخبار ورزشی هم وجود دارد. در نهایت ۲ صفحه مشابه برای کلمه کلیدی اخبار ورزشی در سایت دارید که برای کسب رتبه باهم رقابت می کنند.

این اشتباه به روش دیگری هم تکرار میشود. یک محتوا با موضوع آموزش عکاسی» در بلاگ سایت منتشر میکنید؛ ولی یکی از دسته بندیهای سایت خود را هم با عنوان «آموزش عکاسی» نام گذاری کرده اید. این موضوع هم باعث کنیبالیزیشن می شود. در این شرایط اگـر هـدف شما سئوی مقاله است صفحه دسته بندی را نوایندکس  Noindex .کنید به این ترتیب، گوگل صفحه دسته بندی را نادیده می گیرد و به مقاله آموزش عکاسی در نتایج جست وجو رتبه بسنده می کند.

رپورتاژ آگهی دراهواز

بهترین حالت : یکی به خودمون ، یکی به سایت خوب مرتبط دیگه + یکیش به یک گره از خودمون

خوراک گرفتن گره 2 لینک داخلی بگیرید، مثلا از یک صفحه پرشین تولز اول فروم ایجاد کنید و بعد توی همون سایت رپورتاژ برید. اگه مایه داریید که بتونید توی یه سایت چند بار رپورتاژ برید هم نور علی نور (البته راه اسون تر برای دور ریختن پول هم هست!)

اهمیت تگ ها در رپورتاژ: برید تگ های رپورتاژ یکی دیگه از رقبا رو چک کنید.

ببیینید از چه تگ مرتبطی استفاده کرده.

بک لینک های صفحات اصلی معتبر از صفحات داخلی هستند بک لینک ها از جمله شاخص هایی هستند که انتظار داشتیم در کد منبع یاندکس اثری از آنها پیدا کنیم.

این موتور جستجو، بک لینک های صفحات اصلی را مهمتر از صفحات داخلی ارزیابی می کند. به بیان دیگر لینک هایی که از صفحه اصلی com.sample گرفته می شوند را معتبر تر از لینک های گرفته شده از صفحات داخلی می داند. البته اینجا یک سوتفاهم ایجاد می شود و آن هم این است که فلسفه لینک سازی چیزی ماورای این فاکتور است و ما فقط به یک نکته از هزاران نکته در لینکسازی نگاه می کنیم. وقتی یاندکس لینکی از صفحه اصلی را معتبر تر از لینک صفحه داخلی می داند به این معنی نیست که حالا به سراغ سایت برویم و شروع به لینک سازی از صفحه خانه بکنیم. موتور جستجوی گوگل در این خصوص قوانین سخت گیرانه ای دارد و اکیدا توصیه می کند از رفتارهای first engine-search باید پرهیز و سئو را برای کاربران و مخاطبین سایت انجام داد.

در مساله بک لینک، یکی از شاخص هایی که یاندکس به آن توجه دارد، لینک های دریافت شده از صحه اصلی سایت است که قطعا باید در صورت لزوم و بر اساس یک تصمیم گیری اصولی صورت گرفته باشد. قوانین اسپم بخصوص در بروزرسانی لینک اسپم به طبیعی بودن بک لینک ها توجه ویژه ای دارند و در صنعت رپورتاژ بیشتر بحث بر سر محتوای با کیفیت، لینک سازی اصولی، وبسایت مرتبط و ارزیابی صفحات سایت مقصد است که باید از کیفیت و ارزش کافی برخوردار باشند. یاندکس در برخی موارد بک لینک های صفحه اصلی را از صفحات داخلی مهم تر در نظر میگیرد.

شما هم ب اگهی گذار همون رو بگید مثلا لیمومی از تگ اینستاگرام استفاده کرده، شما هم بگید توی سایت بزارن از تگ خالی دوری کنید تگ مرتبط پیدا کنید.

اگر سایت میذاره، کامنتش رو بترکونید 🙂 اگر بتونید کاری کنید که رپورتاژ اگهی شما، ورودی از گوگل بگیره، تاثیرش چندین برابره برای شما

پس حتی میتونی رپورتآژ روی اسمت بری، و از اونجا لینک بگیری بده به صفحه ای ک مهمه برات

اگه رپورتاژ از سایت خودمون بالا تر اومد چه کنیم؟ به مرور روی وبسایتمون کار می کنیم بالا میاد.

میفهمیم که هنوز زمان رپورتاژ رفتنمون نیست و وبسایت هنوز خیلی جای کار داره که اونا رو درست کنیم سایت بالا تر میاد.

نظر علیرضا اسمی خانی کارشناس ارشد سئوی تکنیکال دیجی کالا

برای درک بهتر بهینه سازی صفحات دسته بندی با یک مثال شروع میکنم و ابتدا به سراغ بهینه سازی ساختار صفحه دسته بندی می روم. فرض کنید فروشگاهی در حوزه کالای دیجیتال فعالیت میکند و با توجه به اهداف و شاخصهای بیزنس اولویت SEO بر روی صفحات دسته بندی قرار گرفته است.

نگاهی به کلمه ی کلیدی «لپ تاپ» بیندازیم. کاربر به دنبال یک لپ تاپ با پردازنده iv است یا ۱۵؟ به دنبال برندی خاص نظیر لنوو ایل یا ایسوس است؟ تصمیم به خرید لپ تاپ گرفته است یا نیازمند راهنمایی برای انتخاب لپ تاپ مناسب است؟ برای این کلمه کلیدی میتوانیم قصدهای متفاوتی از جست وجوی کاربر search intent تصور کنیم که برای پوشش این قصدها نیازمند یک صفحه شامل دسته های متفاوت یا Category Listing Page هستیم. مثالم را با یک عبارت عمومی شروع کردم که نیازمند یک صفحه شامل بخشهای متفاوت بود اما هرچه به سوی عبارات Long Tail نظیر «اولترابوک iv» مک بوک پرو pro»، «لپ تاپ گیمینگ لنوو» حرکت کنیم، نیازمند یک صفحــه شامل محصولات متفاوت (ProductListing Page)هستیم.

همچنین با بررسی عبارات مورد جست وجوی کاربران و بررسی خواسته آنها میتوانید محتوای اثربخش تری در راستای خرید برای صفحات دسته بندی خود خلق کنید و پرسش و پاسخ هایی در قالب FAQ ایجاد کنید که بر محور نیازمندیهای کاربران است.

در کنار مواردی که بیان کردم استفاده از تصاویر با کیفیت اسکیماهایی نظیر BreadcrumbList ListItem و FAQPage هدینگهای مرتبط و ایجاد صفحات مناسب برای پوشش عبارات Long Tail با روشهایی نظیر ایندکس کردن فیلترهای کتگوری  Facet navigation نیز میتواند از دیگر اقدامات لازم برای بهینه سازی صفحات PLP و CLP باشد.

لینک سازی بین دسته بندی ها در بعضی از موضوعات لازم است تا کاربر بین صفحات دسته های مرتبط حرکت کند و اطلاعات موردنیازش را از دستههای مختلف به دست آورد. در مثال قبل میتوان در صفحه معرفی شهر Boulder، به دسته بندی شهرهای دیگر لینک ایجـاد کـرد.

لینک سازی بین دسته بندیها اعتبار و قدرت را به یکدیگر منتقل می کنند.

لینک سازی بین دسته های محبوب وقتی تعداد دسته و عمق ساختار سایت زیاد می شود، نیاز است که شما به طور مرتب ساختار لینک سازیها را چک کنید برای مثال اگر یکی از صفحات دسته بندی جایگاه خوبی در نتایج گوگل دارد از آن صفحه به صفحات زیردسته لینک سازی کنید تا صفحاتی که در عمیق ترین ساختار سایت قرار دارند شانس رتبه گرفتن و دیده شدن را داشته باشند.

لینک سازی بین دسته های محبوب
لینک سازی بین دسته های محبوب

لینک سازی به محصولات مقالات صفحات دسته بندی با وجود لیستی از محصولات یا مقالات معنا پیدا می کنند و نیاز است تا برای لینک سازی صفحات محصول یا مقاله چند استراتژی را پیش بگیرید:

 • لینک سازی از صفحات محصولات به صفحات گروه محصولات و برعکس
 • لینک سازی از صفحه محصول به صفحه محصول مرتبط دیگر
 • لینک سازی از مقالات به محصولات و گروه محصولات
لینک سازی به محصولات مقالات صفحات دسته بندی
لینک سازی به محصولات مقالات صفحات دسته بندی

 

گوگل همیشه ارزش یک صفحه را بین لینکهای موجود در آن صفحه تقسیم میکند. در تصویر زیر، اگر ارزش صفحه دسته بندی CLP با ۴ زیردسته ۱ ،باشد به هر دسته ۰/۲۵ ارزش منتقل میشود. آن صفحات نیز ارزش دریافتی را بین لینکهایی که در خود دارند تقسیم میکنند و همین روند ادامه می یابد. سرچ کوئری ها یا عباراتی که توسط کاربرن جستجو می شوند هم از نظر اهداف و مرتبط بودن بسیار حائز اهمیت هستند. یاندکس می گوید تعداد سرچ کوئری های وبسایت شما یک عامل رتبه بندی بحساب می آید و بدان توجه می کند. این موضوع یک معنی ساده اما اساسی دارد و آن هم این است که هرچقدر تعداد کوئری های جستجو شده ای که سایت شما را رتبه بندی می کنند بیشتر باشد، مقدارشان به عنوان یک عامل رتبه بندی در نظر گرفته می شود. این شاخص را به عنوان یک سیگنال در نظر بگیرید زیرا در سایر موتورهای جستجو از جمله گوگل نیز می تواند یک عامل ارزیابی برای محاسبه آیتم هایی باشد که در آنها تعداد کوئری ها اهمیت دارند. به این نکته نیز دقت کنید که هرچقدر تعداد کوئری های جستجو شده مرتبط تر باشند، کیفیت این شاخص بهتر است و با افزایش تعداد صفحات وبسایت این میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

در اهواز با بهینه سازی سایت شما
در اهواز با بهینه سازی سایت شما

در تصویر زیر، به دلیل اینکه تعداد زیردسته های زیادی در این صفحه قرار داده شده است، در نتیجه اعتبار (PageRank کمتری نسبت به حالت قبلی به صفحات زیردسته منتقل می شود. به ویکی پدیا می رسیم و مجددا یکی دیگر از عوامل موثر در رتبه بندی را با یاندکس مرور می کنیم. این موتور جستجو بک لینک های ویکی پدیا را عامل رتبه بندی می داند. در واقع یاندکس ترافیک های ورودی ویکی پدیا را پراهمیت بر می شمارد و به آنها توجه دارد. این موضوع در سایر موتورهای جستجو نیز صادق است زیرا سایت های رسمی و رفرنس های معتبر برای سرچ انجین ها حائز اهمیت هستند. ویکی پدیا به عنوان یک منبع معتبر از اطلاعات و داده ها برای شاخص های اعتبار و اعتماد مورد استفاده قرار میگیرند. هرچند تولید دیتای نالج باکس در گوگل به دو روش هوش مصنوعی و ویکی پدیا انجام می شود، با اینحال پلتفرم های ویکی از جمله ویکی دیتا برای آموزشی ماشین و توسعه انتیتی ها با اسکیما مورد استفاده قرار میگیرند.

در اهواز با بهینه سازی سایت شما
در اهواز با بهینه سازی سایت شما

جان مولر: «وقتی که به طور سلسه مراتبی شروع به لینک سازی می کنید، توالی این لینک ها باعث میشود اولین صفحه قدرتمندتر باشد و سیگنالهای قوی تری را به صفحه هر محصول منتقل کند فرآیند انتقال ارزش و اعتبار به صورت تدریجی از طریق ایجاد سیستم صفحه بندی ادامه پیدا میکند.»

آیا وبسایت شما آخرین صفحه جستجو شده کاربر است؟

و اما به جالب ترین عامل رتبه بندی بعدی می رسیم که نقش زیرکانه ای در کسب اعتبار برای رتبه بندی دارد. یاندکس می گوید اگر پیوندی از سایت شما آخرین آدرسی باشد که یک جستجوگر برای نتیجه ای به آن وارد می شود، موضوع فوق بر روی رتبه بندی شما تاثیر گذار است. در واقع کاربرانی که در سایت های مختلف بدنبال یک پاسخ غنی هستند و در نهایت آنرا در سایت شما می یابند، از آنجاییکه محتوای شما توانسته پاسخ غنی و قطعی به سرچ کوئری مخاطب تان باشد، یاندکس این پارامتر را برای افزایش رتبه بندی محاسبه می کند. منتهی این را می دانیم که سرچ انجین ها می خواهند مطمئن شوند یک کاربر آنچه را که نیاز دارد بلاخره در سایت شما پیدا میکند و نباید به معنی عدم رضایت از جستجو میان سایت های مختلف باشد. پس در این فاکتور قطعا عوامل سخت گیرانه دیگری نیز وجود دارد که الگوریتم ها آنها را نیز در نظر میگیرند.

URLها هویت اینترنتی صفحات سایت هستند که هم به کاربران در درک موضوع صفحه کمک میکنند و هم گوگل از طریق آن موضوع محتوای سایت شما را بهتر تشخیص می دهد. نبود ساختاری درست در آدرس صفحات باعث بروز مشکلات زیادی در سایت می.شود. همچنین تغییر ساختار URL با اضافه کردن یک دسته بندی جدید یا حذف یک دسته باعث به وجود آمدن صفحات ۴۰۴ میشود و دسترسی کاربر و رباتهای گوگل را مختل میکند.

تغییر URLها و ریدایرکت آنها به آدرس جدید ریسک دارد؛ چون مدت زمان زیادی طول میکشد تا گوگل سیگنال URL جدید را تشخیص دهد و دوباره آنها را ایندکس کند بنابراین تا حد امکان، از همان ابتدا که در حال برنامه ریزی منوی سایت و دسته بندیها هستید ساختار سایت را به نحوی طراحی کنید که مجبور نباشید در آینده آدرس صفحات را تغییر دهید.

صفحاتی که بیشتر بوک مارک می شوند رتبه بیشتری دارند آیا مطلبی در یک وبسایت نظر شما را جلب کرده و آن را در بوک مارک ذخیره کرده اید؟ خب با این کار به صفحه مورد نظر کمک می کنید تا شانس بیشتری برای رتبه بندی داشته باشد. فاکتور رتبه بندی دیگر در یاندکس به این اشاره دارد می کند که هرچقدر کاربران بیشتری یک آدرس را به bookmarks اضافه کنند، این موضوع بر روی رتبه صفحه تاثیر گذار است. فاکتور رتبه بندی شماره ٣١٠ به این موضوع دقت می کند که هرچقدر کاربران بیشتری یک پیوند را bookmark کنند، آن صفحه ارزش بیشتری برای امکان کسب رتبه بیشتر کسب خواهد کرد.

سایتهای فروشگاهی

ممکن است ساختار URL صفحات دسته بندی را بر اساس دسته زیردسته یا والد/فرزند طراحی کنید.

www.example.com/men

www.example.com/men/boots

www.example.com/men/boots/white

اما پس از مدتی تصمیم میگیرید در ساختار سلسله مراتبی و دسته بندی اصلی سایت تغییری ایجاد کنید و محصول جدید کفش ورزشی sneakers را به دسته های منو اضافه کنید. پس باید دسته بندی «shoes را به عنوان دسته بالاتر دسته «کفش boots» ایجاد کنید. سلسله مراتب URL صفحه دسته بندی به شکل زیر در می آید

site.com/men

site.com/men/shoes

site.com/men/shoes/boots

site.com/men/shoes/boots/white

site.com/men/shoes/sneakers

اضافه کردن یک دسته جدید باعث میشود که مسیر صفحه boots و تمام صفحات دسته بندی بعد از آن تغییر کند چنین تغییراتی در ساختار سلسله مراتبی سایت مشکلات جدی را برای URLها به وجود می آورد؛ اما راه حل چیست؟

ساختار URL صفحات دسته بندی میتواند به گونه ای باشد که به سلسله مراتب دسته ها و زیردسته ها وابسته نباشد؛ اما در عین حال دسته های اصلی و فرعی زیر دسته ها را هم نشان دهد. پس قراردادن نام category» یا کلمات مشابه در URL تمام دسته های اصلی و نوشتن نام subcategory و کلمات مشابه برای URL تمام زیر دسته ها از بروز این مشکل جلوگیری میکند

yourdomain.com/category/path

yourdomain.com/subcategory/path

نمونه ساختار URL دسته های اصلی:

نمونه ساختار URL دسته های فرعی

در همان مثال بالا اگر یک دسته سطح بالا را انتخاب کنید و سپس آخرین دسته را در آدرس قرار دهید، دیگر ساختار URL صفحه دسته بندی به ساختار سلسله مراتبی صفحات قبل از خود وابسته نیست. با این روش URL به شکل زیر می شود.

site.com/category/shoes

اکنون در این ،روش اگر زمانی تصمیم گرفتید که دسته بندی «men را حذف کنید تاثیری روی URL دسته بندی اصلی shoes وزیردسته «boots» نمی گذارد. آدرس URL صفحات زیر دسته ها را هم به شکل

زیر بنویسید

site.com/subcategory/boots

سایتهای محتوایی / بلاگ سایتهای فروشگاهی

ساختار URL صفحه دسته بندی باید ساده کوتاه و از نظر منطقی مطابق با موضوع دسته بندی باشد. همان طور که در بخش سئوی صفحات دسته بندی فروشگاهی اشاره شد، آدرس URL های صفحات دسته بندی نباید هیچ وابستگی به دسته های بالایی خود داشته باشند؛ یعنی از نام دسته های بالایی در URL استفاده نشود در یک سایت مجله خبری نمونه آدرس صفحات دسته بندی به شکل زیر است

site.com/blog/life/entertainment

در این شرایط برای اینکه وابستگی آدرس صفحه دسته فرعی (Entertainment) و صفحه دسته اصلی

(Life) از ساختار سلسله مراتبی سایت کم شود باید آدرسها به شکل زیر تغییر :

کنند

نمونه ساختار URL دسته های اصلی

نمونه ساختار URL دسته های فرعی

yourdomain.com/blog/category/path

site.com/blog/category/life

yourdomain.com/blog/subcategory/path

site.com/blog/subcategory/entertainment

همچنین این موضوع برای محتواهای منتشر شده در هر زیردسته نیز صدق می کند.

کلیپ های کوتاه سوشال رتبه بندی بالاتری دارند تیک تاک، کلیپ های short یوتیوب وreels ها در صدر فاکتورهای رتبه بندی یاندکس. این موتور جستجو توجه ویژه ای به کلیپ های تیک تاک، یوتیوب و اینستاگرام دارد و آنها را با اولویت بیشتری رتبه بندی می کند . موتور جستجوی گوگل نیز ویدئوهای فیسبوک و تیک تاک و همینطور اینستاگرام و youtube shorts را ایندکس و به نتایج می آورد. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا کرد که گوگل در کنفرانس 2022 Tech Brainstorm FORTUNE رسما اعلام کرد نسل جدید کاربران اولین جستجوی خود را از شبکه های اجتماعی مانند تیک تاک آغاز می کنند. این امر به کنفرانس 2022 SearchOn گوگل رسید که این موتور جستجو عصر جدیدی را به اسم عصر تحولات بصری نام گذاری کرد.

خواص-چای-سیاه/site.com/health/medicinal-plants

با تغییر URL به شکل زیر به گوگل نشان میدهید که این صفحه یا محتوا متعلق به دسته بندی خاصی نیست و در قالب یک پست منتشر شده است.

نامک/yourdomain/article

خواص-چای-سبز/yourdomain/article

نکته مهم استفاده از کلمات Subcategory و Category در URL صفحات ،دسته بندی صرفاً یک پیشنهاد است و حتماً نباید نحوه نامگذاری مانند مثالهای بالا باشد. شما میتوانید از کلمات معنادار دیگری مانند cat main Group و list برای دستههای اصلی یا Category و از subcat و کلمات دیگر برای زیردسته ها یا Subcategory استفاده کنید نکته مهم این است که کلمات انتخابی باید معنادار باشد و آدرس دسته بندیهای اصلی با زیردسته ها متفاوت باشد.

استفاده از استراکچر دیتا (Structured (Data برای صفحات دسته بندی

کدهای اسکیما (schema محتوای صفحات را به صورت دسته بندی شده خلاصه و منظم به گوگل ارائه میکنند نشانه گذاری محتوای صفحات فرآیند درک گوگل از اطلاعات صفحات را سریع تر خواهد کرد. گوگل در developers.google.com توصیه میکند که برای صفحات دسته بندی سایت فروشگاهی و محتوامحور از استراکچر دیتای برد کرامب و سوالات متداول (FAQ) استفاده کنید تا نحوه نمایش لینک سایت در نتایج SERP گوگل متفاوت تر باشد. نمونه نمایش استراکچر دیتای برد کرامب در نتایج گوگل

گلهای آپار…  https://golemanoto.ir

16 تا از بهترین گلهای آپارتمانی سایه دوست؛ گیاهان مقاوم به …. وجود نقشه های api-js Maps در صفحه عامل رتبه بندی است به فاکتور رتبه بندی دیگری می رسیم که برای من بسیار جالب بود زیرا تا پیش از این به آن به چشم یک تجربه کاربری خوب توجه می کردم. وجود نقشه های api-js Maps در صفحه ای از سایت شما -به عنوان مثال Maps Googleیک عامل رتبه بندی است. گوگل به این موضوع به عنوان یک شاخص مفید توجه می کند و به عنوان مثال در سایت های مسافرتی که مکان های دیدنی زیادی وجود دارد، از آنجاییکه ماهیت وبسایت گردشگری است می توان برای صفحات معرفی این مکان ها از نقشه استفاده کرد. البته این نکته را حتما در نظر بگیرید که گوگل زمانی وجود نقشه را در یک صفحه مفید می داند که در آن اطلاعات و داده های مربوط به نقشه نیز وجود داشته باشد.

گلهای آپارتمانی سایه دوست شاید شما هم دوست داشته باشید که در خانه و یا محل کار خود گل و گیاه نگهداری کنید ولی با مشکل نداشتن و یا کم بودن دور مواجه باشید.

نمونه نمایش استراکچر دیتای سوالات متداول در نتایج گوگل
نمونه نمایش استراکچر دیتای سوالات متداول در نتایج گوگل

نکته مهم گوگل در سند دستورالعمل فنی تاکید کرده است که از استراکچر دیتای Review یا همان نظر و بررسی در صفحات دسته بندی استفاده نشود. اسکیمای Review برای تک صفحه محصول با اسم خاص کاربرد دارد، نه صفحات دسته بندی با لیستی از محصولات و مقالات مختلف.

گوگل می گوید سیستم های ما بخوبی هدف و مفهوم محتوای صفحه را درک می کنند حتی اگر کلمه کلیدی ذکر نشده باشد، از طرفی بازهم بعد از سالها بازهم تاکید می کند چیزی به نام چگالی کلمات کلیدی اصلا وجود ندارد.

موضوع چگالی کلمات کلیدی از آن داستان های عوام فریبانه است که طی ده سال گذشته همواره رد می شده. مخصوصا با روی کار آمدن سیستم های رتبه بندی از جمله محتوای مفید توسعه سایر الگوریتم ها بر روی تمام زبان ها، ماهیت و موضوع و کیفیت یک محتوا و صفحه بخوبی برای گوگل قابل شناخت و درک است.

این همان چیزی است بارها در پروداکت رویو درباره اش صحبت کردیم و هنگام پرداختن به شاخص های محتوای مفید درباره اش حرف زدیم. پرداختن به محتوای عمیق و تجربی که برحسب علاقه و تخصص نوشته شده و مخاطب هدف آن هست، شانس بیشتری برای رتبه بندی دارد تا محتوایی که برای موتور جستجو بهینه شده باشد.

گوگل می گوید: در محتوا تلاش کنید بجای پرداختن به کلمات کلیدی از صراحت بیان بهره ببرید.

گر وبسایت شما خدمات رنگ آمیزی خانه ها است، آن را صراحتا بگویید. اگر کسب و کار شما رنگ می فروشد درباره اش حرف بزنید. به این فکر کنید که کاربران ممکن است به دنبال چه چیزی باشند و از همان اصطلاحات استفاده کنید.

این بینش به پیدا کردن صفحات توسط مخاطبین تان کمک می کند. تراکم کلمات کلیدی مهم نیست، بلکه صریح بودن اهمیت دارد.

از عبارت هایی استفاده کنید که جستجوگران برای یافتن محتوای شما جستجو می کنند. محتوای خود را با کلمات توصیف کنید تا گوگل بفهمد محتوای شما در مورد چیست. هرگز دلیلی برای اندازه گیری درصد کلمات وجود ندارد. گوگل می گوید تعداد اسلش های داخل آدرس صفحات اهمیتی برای این موتور جستجو ندارد

این نکته را در نظر داشته باشید که پاسخ جان مولر یک جواب قاطع و فسخ الخطاب نیست و بحث ساختار سایت و استراکچر در آدرس ها و غیره مخصوصا در تجربه کاربری از اهمیت حیاتی برخوردار است. بسیاری از توصیه ها و پاسخ ها در مقیاس بزرگ و عظیم منطقی و صحیح بنظر می رسد اما در مقیاس کوچک و متوسط داستان طور دیگری است.

گوگل بارها توجهات را به سمت فاصله گرفتن از روش های search-engine first سوق داده و در عین حال خواسته ی کاربر را در اولویت گذاشته است. وقتی مشتری سفر خود را در وبسایت شما آغاز می کند، مسیری که برای پیشروی او طراحی می کنید، قوانین را ایجاد می کنند.

از طرفی فضای حاکم بر لورفتن کدهای یاندکس باعث ایجاد حساسیت هایی شده که بعضا دستاویز سواستفاده های آموزشی نیز شده است. یاندکس هرگز کلون گوگل نبوده و فاکتورهای رتبه بندی آن نتنها نسخه بروز هسته کنونی نیست بلکه الگوی قطعی و مستقیم برای استفاده در گوگل نیز نمی باشد.

آیا در یاندکس تعداد اسلش ها مهم است؟ خب در گوگل اینطور نیست. موضوع اسلش / در کدمنبع یاندکس به یک فاکتور رتبه بندی اشاره می کند، برای گوگل اهمیتی ندارد.

موتور جستجوی یاندکس جزو ۵ سرچ انجین بزرگ دنیا است که سهم قابل توجهی از بازار آسیا را نیز در اختیار خود دارد. همانطور که می دانید اخیرا یکی از کارمندان سابق این شرکت چیزی در حدود ۴۵ گیگابایت از داده های کدمنبع هسته یاندکس را سرقت و در یک فروم محبوب هکرها عرضه کرده است.

هرچند بسیاری بر این باور هستند که این اقدام جنبه سیاسی داشته و می توانسته بصورت مستقیم بدست رقبای یاندکس برسد، با اینحال باید توجه داشته باشید مبادا فضای حاکم بر موضوع یاندکس باعث گمراهی و درگیر شدن در یک جریان مارکتینگی و حتی سیاسی شود. حجم وسیعی از فاکتورهای رتبه بندی یاندکس “١٩٢٢ خط کد” اکنون در اختیار کاربران قرار گرفته که مربوط به الگوریتم جستجوی این سرچ انجین است. تحلیل این کدها و نتایجی که از ارزیابی یک موتور جستجو برای رتبه بندی بهره می برد بسیار جالب توجه و حائز اهمیت است.

بدین ترتیب بر آن شدم تا در قالب چند پست، به بررسی داده های لو رفته یاندکس بپردازم که می تواند برای شما مفید بوده و به نحوه تحلیل سایر بخش های کدمنبع، کمک شایان توجهی داشته باشد. تحلیل و بررسی کدهای منبع یاندکس در اولین چشم انداز از آنچه که در این کدها به نظر می رسد، شباهت هایی با گوگل می تواند وجود داشته باشد، اما توجه داشته باشید که سرویس های رتبه بندی و الگوریتم های گوگل با یاندکس کاملا متفاوت بوده و این موتور جستجوی از الگوریتم هایی استفاده می کند که حتی در یاندکس وجود ندارد.

شباهت کدهای لو رفته از یاندکس در گوگل به گفته بعضی از کارشناسان، این کدها شباهت های قابل توجهی با گوگل دارند اما اگر پیازداغ های تبلیغاتی و عناوینی که برای جلب توجه نوشته می شوند را کنار بگذاریم، ٢ عامل مهم در یاندکس و گوگل با هم شبیه هستند:

 1. سیستمی شبیه RankBrain به نام MatrixNet در یاندکس وجود دارد.
 2. یاندکس هم از PageRank استفاده می کنند.

پس تا اینجا می توانیم مطمئن باشیم که سیستم MatrixNet همان رنک برین در گوگل بوده و یاندکس از پیج رنک نیز بهره می برد . حال بیایید نکات دیگری را نیز با هم مرور کنیم: بخش بزرگی از مهندسان یاندکس سابقا در گوگل فعالیت می کرده اند. یاندکس راه اندازی شد تا بتواند یک نسخه کلون از گوگل باشد. کارشناسان سئو در روسیه عموما از تکنیک های کلاه سفید برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کنند . با توجه به تحلیل های صورت گرفته تا کنون، هرچند تفاوت های زیادی در نتایج یاندکس با گوگل وجود دارد اما این کدمنبع انطباق ٧٠ %را با سرچ انجین یاد شده نشان می دهد. (تفسیر غیر رسمی است) کدهای منبع لو رفته چه می گویند؟ بطور عمومی این کدها دارای ساختاری هستند که هریک شامل این فیلدها است: نام عامل پیوند به ویکی داخلی یاندکس (دسترسی به لینک محدود است) چیزی به نام AntiSeoUpperBound توضیحات هر عامل به زبان روسی و داده های متغیر هرعامل اولین عامل برای رتبه بندی PageRank است.

عمر سایت به عنوان یک فاکتور رتبه بندی و امتیاز محاسبه شده و برای کسب رتبه در نظر گرفته می شود. بعد از پیج رنک، سن پیوندها یک عامل رتبه بندی دیگر بشمار می رود.

در ادامه با تجزیه و تحلیل های صورت گرفته به عامل دیگری رسیدیم که شما را شگفت زده خواهد کرد. موضوعی که در گوگل به عنوان یک چالش میان سئوکارها و کارشناسان سرچ انجین وجود داشته، بحث ترافیک و ادز است.

به فاکتور رتبه بندی جالب دیگری می رسیم که شاید بد نباشد به آن توجه داشته باشید. میانگین موقعیت دامنه وبسایت در تمام نتایج جستجوی کوئری های مرتبط با صفحات سایت یکی از شاخص هایی است که صفحات وبسایت در نتایج یاندکس نمایش داده شده باشد، میانگین نمایش دامنه در نتایج محاسبه می شود. یاندکس برای رتبه بندی از آن بهره می برد. به بیان دیگر اینکه کوئری های جستجو شده باعث می شوند تا اینجا با هم توانستیم داده های یاد شده را بررسی کنیم ولی هنوز فاکتورهای زیادی در کد منبع یاد شده وجود دارد که در پست های بعدی به آنها خواهم پرداخت. موارد بسیار بیشتری در ارتباط با متن، عوامل رفتاری، رتبه صفحه، پیوندهای داخلی و غیره که بزودی به همگی خواهیم رسید.

استفاده از کیورد در تایتل صفحه در واقع موضوع صفحه را روشن می کند و هرچند رویکردهای first-people content دست نویسنده و سئوکار را در نوشتن عنوان و متا باز گذاشته با اینحال شواهد موجود در دسکریپشن این فاکتور نشان می دهد که یاندکس برای جستجوهای کاربران، تا سه کلمه مرتبط را در پیوند استخراج می کند. البته این شاخص به معنی اجبار استفاده از ٣ کلمه کلیدی در آدرس نیست.

ازگشت کاربران به وبسایت عامل رتبه بندی است شاهد ردپای شیوه های مارکتینگ در یک شاخص دیگر هستیم که به تجربه کاربری خوب و برندینگ اشاره می کند. در یاندکس بازگشت کاربران به وبسایت یک عامل رتبه بندی است. این مهم در گوگل هم یک سیگنال خوب بحساب می آید و طبیعاتا وقتی کاربری از وبسایت شما راضی باشد، یک عامل خوب برای کسب اعتبار و رسیدن به اعتماد است.

عبارات با فونت بزرگ در تایتل عامل رتبه بندی است (انگلیسی) و اما موضوع دیگر که نباید باعث گمراهی شما شود، وجود کلمات با فونت بزرگ در عنوان صفحه است. یاندکس می گوید اگر در تایتل صفحه از عبارات فونت بزرگ استفاده کنید، این را یک عامل رتبه بندی محاسبه می کند. در زبان فارسی طبیعاتا نمی توان کلمات بزرگ استفاده کرد و موضوع فوق به URL هم اشاره ندارد، بلکه درصد استفاده از حروف بزرگ در

درصد ترافیک مستقیم یک عامل رتبه بندی است فاکتور رتبه بندی بعدی را می توانم به عنوان یکی از بهترین شاخص های موجود در نظر بگیرم. یاندکس درصد ترافیک مستقیم را یک عامل رتبه بندی می داند. این نکته را در نظر بگیرید که اگر تمام ترافیک شما از جستجوی ارگانیک باشد، یاندکس آنرا مشکوک در نظر گرفته و برای رتبه بندی در این سرچ انجین بد است. وبسایت ها برای جذب ترافیک نباید وابسته به سرچ انجین ها باشند زیرا سئو صرفا محدود به رتبه بندی در نتایج جستجو نیست. هرجا کاربری بتواند از روش های تبدیل دیگر مانند ترافیک مستقیم و شیوه های مارکتینگ به سایت شما برسد، مهارت های سئو و محتوا و دیجیتال مارکتینگ در آنجا همواره حضوری پررنگ خواهند داشت. این فاکتور درس خوبی برای مدیران وبسایت است تا فقط به ترافیک ارگانیک بسنده نکرده و برای محصولات و محتوا از روش های دیگری که باعث جذب مخاطب می شود بهره ببرند.

پیوندهای امبد شکسته ویدئوی صفحه بر روی رتبه تاثیر گذار است استفاده از ویدئو در صفحه بسیار خوب و مورد توجه است، ضمن اینکه سیستم رتبه بندی پروداکت رویو و شاخص های جدید ارزیابی گوگل هم به این امر توجه ویژه ای دارد. یکی دیگر از عوامل رتبه بندی برای ارزیابی کیفیت محتوا توسط یاندکس، استفاده از ویدئو در صفحات است. این موتور جستجو به ویدئوهای صفحه توجه زیادی دارد ولی وجود لینک های امبد شکسته ویدئو تاثیر منفی بر رتبه بندی می گذارد.

پیوند پروفایل های وریفای شده رتبه بندی بهتری دارند اگر در شبکه های اجتماعی معتبر، حساب های کاربری داشته باشید، آن پیوندها رتبه بندی می شوند. فاکتور رتبه بندی که درباره اش صحبت می کنیم به پیوندهایی می پردازد که مربوط به پروفایل وریفای شده شما در شبکه های اجتماعی است با اینحال یاندکس به موضوع فوق برای جستجوی برند شما هم اهمیت قائل است. در نتایج جستجوی گوگل حالت ایده عال این است که با جستجوی نام تجاری شما فقط دامنه یا صفحه اصلی شما به همراه شبکه های اجتماعی که مالک واقعی شان هستید به سرپ راه پیدا کنند.

انکر روی بک لینک ها منطبق با کیوردهای سرچ کوئری است به انکر تکست ها و بک لینک ها می رسیم، مبحثی که عوامل فراوانی در آن دخیل است. یاندکس می گوید اگر انکر روی بک لینک دارای کلمات مربوط به کوئری ها باشد، این موضوع به رتبه بندی صفحه کمک می کند. به عنوان مثال اگر کاربری عبارت “بهترین گوشی های سامسونگ” را سرچ کرده باشد و به صفحه ای برسد که در آن انکر بک لینک با همین کوئری وجود داشته باشد، مفید است. جالب است بدانید هرچقدر این کوئری ها با انکرها منطبق تر باشند، ارزش بیشتری خواهند داشت. برای درک بهتر باید به این موضوع اشاره کنم که این فاکتور رتبه بندی، بیشتر به لانگ تیل ها و انکر بک لینک هایی می پردازد که کاربران جستجو کرده و جزو سرچ های پراهمیت است. به عنوان مثال اگر موضوعی امروز هست که برند شده است، پرجستجوترین سرچ کوئری منطبق با انکر بک لینک ارزش بیشتری تولید می کنند.

سبت بک لینک های “خوب” به “بد” یک عامل رتبه بندی است فاکتور رتبه بندی بعدی به وزن یک عامل اشاره دارد و بنظر می تواند مهم باشد. یاندکس می گوید نسبت بک لینک های خوب به بک لینک های بد برروی رتبه بندی تاثیر گذار است. البته مشخص نیست که معنای بک لینک خوب چه چیزی می تواند باشد با اینحال واضح است که مانند سیستم رتبه بندی content helpful گوگل که محتوای بد بر روی محتوای خوب سایت تاثیر منفی می گذارد، همین ارزیابی مبتنی بر وزن برای بک لینک ها نیز صادق باشد.

محتوای بی کیفیت بر روی کل وبسایت تاثیر منفی می گذارند این عامل رتبه بندی همان کاری را می کند که سیستم رتبه بندی محتوای مفید برای کلاسفاید صفحات-search first engineانجام می دهد. این یکی دیگر از فاکتورهای رتبه بندی مبتنی بر وزن در یاندکس است که در وبسایت، صفحات دارای محتوای بی کیفیت باعث رتبه بندی کمتر کل وبسایت می شود. البته به این نکته دقت داشته باشید که سایت هایی که مملو از مقاله و محتوا هستند، باید درصد بیشتری محتوای با کیفیت در سایت وجود داشته باشد و در یاندکس این موضوع یک شاخص حساس است.

وجود المان های تبلیغاتی عامل موثر در رتبه بندی است وجود تبلیغات در صفحه یک تجربه کاربری بد است. خواه یا ناخواه به این موضوع توجه داشته باشید که هرچقدر تبلیغات در صفحات وبسایت شما بیشتر باشد، تجربه بدتری برای کاربران شما بهمراه می آورد. یاندکس به حجم تبلیغات صفحه دقت می کند و مقدارآنها را برای رتبه بندی ارزیابی می کند.

رتبه بندی رندوم صفحات برای بررسی رفتار کاربران آیا شما هم گاها شاهد صفحاتی هستید که یکباره رتبه بالایی بدست می آورند؟ خوب یاندکس یک فاکتور رتبه بندی عجیب به نام “websites commercial for factor random “وجود دارد و وظیفه آن رتبه بندی تصادفی برای سایت های تجاری است. همانطور که اشاره شد این رتبه ها بیشتر برای ارزیابی رفتار و بازخورد کاربران صدرنتایج درقبال یک سایت استفاده می شوند.

جالب: وجود کد JS از Analytics Google یک عامل رتبه بندی است به نظر می رسد یاندکس بر این باور است که وب سایت های خوب و معتبر بیشتر از وب سایت های بی کیفیت از GA استفاده می کنند. هرچند این مساله یک شاخص بسیار ضعیف است و قطعا ربطی به رتبه بهتر سایت ندارد، با اینحال می توانیم اینطور در نظر بگیریم که یاندکس به سایت هایی که از ابزارهای پایش رفتار مشتری استفاده می کنند، اعتماد بیشتری دارد. البته راز سر به مهری به نام لینک های ویکی یاندکس هست که نمی دانیم پشت پرده آن چیست ولی شخصا فکر می کنم اگر یک وبسایت از آنالیتیکس استفاده می کند، آنوقت یاندکس به داده های آن در گوگل آنالیتیکس دسترسی داشته و بر اساس دیتای تحلیلی کنسول به یک ارزیابی نهایی می رسد.

وبسایت هایی که از ١٠٠ وبسایت معتبر با کیفیت بک لینک دارند، رتبه بندی بهتری خواهند داشت یاندکس می گوید اگر وبسایت شما از ١٠٠ وب سایت معتبر با کیفیت بک لینک های مرتبط داشته باشد، این موضوع یک عامل رتبه بندی بحساب می آید. البته طبق پارامتر Ticket الگوریتم searchSpam نیز به بررسی کیفیت بک لینک ها می پردازد و همین امر نشان دهنده وجود سیستمی برای ارزیابی اسپم لینک است. یاندکس از “hostcyl100log “به تشخیص تعداد بک لینک ها پرداخته و سرچ اسپم را نیز بر روی این فاکتور رتبه بندی قرار می دهد.

در ابتدا ارزیابی کلی نسبت به آنچه که از این موتور جستجو بدست آمده خواهیم داشت و سپس ماجراجویی را ادامه دهیم. در این پارت به شواهد هوش مصنوعی، فرکانس کلمات کلیدی و بهبود پیوندهای سایت و غیره خواهیم پرداخت که جزئیات بیشتری نسبت به ٢ پارت قبلی دارد.

قبل از هرچیز اجازه دهید اشاره ای به مبحث سواد رسانه ای داشته باشم، موضوعی ضروری که باید بدان توجه ویژه ای بفرمایید. گوگل برای خبرهایی که بسرعت در حال پخش شدن هستند و تاثیر فزاینده ای بر روی جامعه می گذارند برچسب هشدار می گذارد و از مخاطبین خود می خواهد تا زمان اثبات یک واقعه از منابع رسمی و قابل اعتماد، باورهای تان را درگیر چالش نکنند. در خصوص کدمنبع یاندکس انتظار می رفت یک الگوریتم بخصوص و یا فاکتور رتبه بندی ناشناخته و حتی چیزی که برای یاندکس و سایر سرچ انجین ها بسیار حساس و بحرانی است را می یافتیم، اما تا اینجا همه چیز بیشتر جنبه تحلیلی و آماری داشت که تداعی کننده فضایی آموزشی برای سئو است. هرچند موضوع لو رفتن کدمنبع یاندکس برای پوشش هیچ خبر دیگری از جمله chatGPT نیست، با اینحال سطح این رخداد بسیار پایین تر از حدی است که برای آن هایپ ایجاد شد که با تکیه بر همین سطح از دیتای گرداوری شده طی این ٣ پارت، بنظر می رسد فاکتورها بیشتر شبیه سیگنال های خوب و بد هستند تا عاملی بسیار نایاب و تاثیرگذار برای رتبه بندی مستقیم.

پس بیایید به مبحث لو رفتن کدهای یاندکس بیشتر وقت بدهیم تا علاوه بر روشن شدن بیشتر جوانب این رویداد، جوانب بیشتری توسط منابع رسمی معتبر و کارشناسان خبره روشن شده و در اختیارمان قرار بگیرد.

فاکتورهای رتبه بندی کدمنبع یاندکس تمرکز بر شاخص کیفیت با بررسی کدهای منبع یاندکس، بیش از ۴٠ عامل رتبه بندی مرتبط با کیفیت وجود دارد که بطور کلی به ٣ دسته اصلی تقسیم می شوند: کیفیت وبسایت که host نام گذاری شده است کیفیت صفحه – webpage کیفیت متن – Text دسته اول مربوط به کیفیت وبسایت بوده و شامل فاکتورهای زیر است: میانگین تازگی و بروز بودن محتوا میانگین کیفیت متن – بطور متوسط متن دارای چه سطح کیفیتی است عملکرد محتوا در نتایج طی بازه های زمانی که با بیش از ١٠ عامل رتبه بندی ارزیابی می شود.

ارزیابی کیفیت وبسایت بصورت: کیفیت پایین، قابل قبول، خوب و عالی

توجه به جزئیات وبسایت ارزیابی شواهد YMYL که مختص وبسایت هست نه فقط یک صفحه وب بخصوص جریمه وبسایت هایی که محتوا را فقط بازنویسی یا خریداری می کنند نکته: در اینجا واژه host به معنی میزبان نیست بلکه به بستری اشاره دارد که صفحات وب در قالب عبارتی به نام سایت تعریف می شود. دسته دوم مربوط به کیفیت صفحات وب است که شامل فاکتورهای زیر می شود: تاثیر منفی پیوندهای شکسته و خطای ۴٠۴ تاثیر منفی پیوندهای امبد شکسته یا پیوندهای خراب فایل های ویدیویی دسته سوم مربوط به کیفیت متن است که به قواعد نوشتاری اشاره زیادی می کند: توجه به افعال، صفت ها، املای صحیح، ضمایر و غیره توجه ویژه با رویکردهای مختلف برای شناسایی محتوای تولید شده خودکار با نیم نگاهی به موارد بالا کاملا مشخص است که اولا یاندکس علاقه ای به محتوای ماشینی و خودکار ندارد که از این نظر با رویکرد گوگل در کلاسیفاید کردن محتوای first engine-search شباهت دارد و در ثانی به قواعد نوشتاری و سئوی محتوا و همچنین طبیعی بودن این موارد نیز دقت می کند. نکته قابل توجه دیگر اهمیت حوزه YMYL در سطح وبسایت است که یاندکس آن را فقط به یک صفحه و سند محدود نکرده. این امر شاید ردپای سیگنال ها یا دستورالعمل هایی را برای مان نمایان کند که مشابه شاخص های EEAT است که در آن تخصص و تجربه برای رسیدن به اعتبار و در نهایت اعتماد سرچ انجین نقش حیاتی ایفا می کنند.

نکته قابل توجه دیگر اهمیت حوزه YMYL در اهواز
نکته قابل توجه دیگر اهمیت حوزه YMYL در اهواز

شاخص AntiSeoUpperBound این فاکتور به بررسی شواهد اسپم در وبسایت می پردازد که نوعی جریمه را نیز به همراه دارد. یاندکس وضعیت اسپم صفحات وب را بصورت ١ یعنی خوب و ٠ یعنی بد ارزیابی و در صورت وجود وضعیت ٠ ،آن صفحه را کلاسفاید می کند. اما چیزی که در این شناسه داریم وجود چیزی به نام classifier spam است که همین عبارت می تواند نام یک الگوریتم یا بخشی از یک سیستم رتبه بندی مانند لینک اسپم برای اسپم برین گوگل باشد. پس نتیجه می گیریم که یاندکس هم مانند گوگل از سیستم ضد اسپم برخورد است که شامل جریمه نیز هست.

شاخص تبلیغات Ads فاکتورهای رتبه بندی یاندکس به ٣ سیگنال اساسی برای شناسایی تبلیغات صفحات وبسایت توجه می کنند. این شاخص به تعداد یا میزان تبلیغات توجهی نمی کند بلکه ماهیت و محتوای تبلیغ را مورد ارزیابی قرار می دهد.

 • سیگنال های ارزیابی تبلیغات در یاندکس
 • سیگنال :ADV آیا سایت تبلیغات دارد؟ · سیگنال :YandexADV آیا تبلیغات یاندکس در وبسایت است؟
 • سیگنال :isPornoAdvert

آیا در وبسایت تبلیغات مرتبط با محتوای بزرگسالان وجود دارد؟ همانطور که مشاهده می کنید یاندکس تبلیغات وبسایت را صرفا به این دلیل که تبلیغ هست یا نه بررسی نمی کند بلکه جدای از وجود تبلیغ در المان اول، سپس بررسی می کند که آیا تبلیغات فوق جزو سیستم ادز یاندکس است و یا این تبلیغات به محتوای بزرگسالان می پردازد یا خیر. در واقع ابتدا عامل رتبه بندی به وجود یا عدم وجود هرنوع تبلیغ پرداخته و سپس دو سیگنال تبلیغات یاندکس و محتوای بزرگسالان را نیز دریافت می کند.

شاخص انکر لینک ها در یاندکس

بسیار جالب توجه هستند. تقریبا در تمام بررسی ها دقت زیادی به انطباق میان سرچ کوئری ها و انکرها شده که این امر خود نشان دهنده اهمیت لینک سازی اصولی و شناخت نیاز کاربر برای این کار است. چیزی که تداعی کننده وجود سیستم برای محاسبه کوئری های جستجو شده و انکرهای مرتبط با آنها است و ردپای آن در سایر قوانین لینک ها نیز مشاهده می شود. اینکه کاربران جستجوگر بدنبال چه چیزی هستند و در وبسایت به چه لینک هایی برخورد می کنند مهم است اما شاخص نهایی جایی محاسبه می شود که آن سرچ کوئری ها بر روی لینک های مرتبط کلیک کنند.

شاخص های مبتنی بر Clicks Query اینکه کاربران بر روی وبسایت شما کلیک کنند صرفا کافی نیست و گوگل هم از آن برای رتبه بندی مستقیم استفاده نمی کند.

اینکه روزی صدها نفر از فروشگاه من بازدید کنند تا وقتی می تواند مهم باشد که بلاخره یک نفر خرید کند و به نتیجه ای برسد ولی در طول زمان وقتی بازدیدها زیاد باشد و تعامل کم یا حتی صفر، این سیگنال خوبی برای رتبه بندی نیست. اما یاندکس از تگ های متعددی مانند SHOWS_CLICKS_USERFEAT_TG برای محاسبه تعداد کلیک های جستجوگران در سایت بهره می برد که بنظر می رسد عوامل مشابه اینچنین بطور گسترده ای در سرچ انجین برچسب گذاری شده است. نکته قابل توجه در این المان ردپای عمق خزش بر اساس تعداد کلیک های کاربر است. اینکه آیا بعد از رسیدن به صفحه اصلی متغیر شمرده می شود یا از هرصفحه ای که شروع به کلیک می کند تا ٣ صفحه دیگر پیشروی و عمق میگیرد را دقیق نمی دانیم ولی اهمیت عدد ٣ در عمق خزش و کلیک کاربران در المان های دارای برچسب عمق خزش بسیار مشهود است.

شاخص ClickAbility به یک شاخص آموزنده رسیدیم که می تواند در نوع خود جالب باشد. قابل کلیک بودن صفحات به این اشاره دارد که یک صفحه فارق از کوئری های جستجو شد حائز شرایط برای کلیک کاربر باشد. برای روشن تر شدن این قضیه به بیان راهکارهایی می پردازم که به قابل کلیک بودن اشاره دارد: چگونه متن و صفحه می تواند قابل کلیک بنظر برسد؟ · اندازه پاراگراف را محدود کنید · از عناوین معنادار استفاده کنید · از فونت خوانا استفاده کنید که حداقل ١۶ پیکسل باشد · از فضای سفید استفاده و از بهم ریختگی پرهیز کنید · مهم ترین مطالب را در بالای صفحه نگه دارید · از پیوندها به طور موثر استفاده کنید · از رنگ یا زیر خط برای شناسایی پیوندها استفاده کنید در شاخص ClickAbility دیتای دقیقی از اینکه چنین فاکتوری واقعا چطور می تواند قابل کلیک بودن را ارزیابی کند وجود ندارد اما در گوگل مشکلات تجربه کاربری صفحات به شما در شناسایی این سیگنال ها کمک می کند.

سخن پایانی

همان طور که در ابتدای متن اشاره کردیم ساختار یک سایت درست مانند یک ساختمان است. هر چه این ساختمان با ساختاری استاندارد ساخته شود ،کیفیت طول عمر و زیبایی بیشتری خواهد داشت. وقتی کاربران یا مشتریان برای خرید محصول دریافت خدمات یا مطالعه محتوا، وارد سایت شما می شوند به احتمال زیاد در اولین قدم به سراغ دسته بندیهای سایت میروند یا حتی ممکن است از طریق جست وجوهای ارگانیک به صفحات دسته بندی برسند.

کلمه کلیدی در آدرس صفحه، تا حداکثر ٣ کلمه ارزیابی بهتری داشته فاکتور رتبه بندی دیگری که این سرچ انجین مورد ارزیابی قرار می دهد، کلمات کلیدی در URL بوده و همانطور که از توضیحات استنباط می شود وجود حداکثر ٣ کلمه مرتبط با عبارت جستجو شده مورد سنجش قرار گرفته است.

در این مقاله از سایت تخصصی طراحی، گرافیک دراهواز یاد گرفتیم برای تعیین استراتژی درست سئوی صفحات دسته بندی به چه فاکتورهایی باید توجه کنیم و چه تکنیکهایی را باید برای هر کدام از سایتهای فروشگاهی و محتوایی در نظر بگیریم فرقی ندارد در کدام مرحله از فرآیند سئوی سایت قرار دارید، اگر از همین الان با اطلاعاتی که از این مقاله از سایت تخصصی دراهواز دریافت کرده اید برای بهینه سازی صفحات دسته بندی خود برنامه ریزی کنید به زودی نتایج موثر آن را در افزایش ترافیک سایت و کسب درآمدتان خواهید دید.

ما با تیم دراهواز در کنار شما هستیم تا خارج از مطالب وبلاگ دراهواز شما را راهنمایی کنیم.

از طریق راه های زیر پاسخگوی شما هستیم:

09366918839 – 09162362023

info@inahvaz.com

و صفحات داخلی ارتباط با ما و درباره ما دراهواز

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *