دراهواز
دراهواز

خانه جایی است که آرامش و خانواده در آن معنا می­یابد. بوی کاهگل و بوی نم خاک حیاط چیزی است که همیشه در ذهن می­ماند و این خاطرات شیرین را جان می­بخشد. خانه جایی است که خنده ها و گریه، جشن و شادی یا غم ها را در کنار هم به دست سرنوشت می­سپاریم و دست به دست هم به سوی آینده پرواز می­کنیم. خانه سقفی است که پناهگاه دلخوشی ها و ناملایمت های زندگی معرفی می­شود و جای ما تا ابد در آن ثابت خواهد ماند.

خانه جایی است که بوی زندگی می­دهد، بوی گل های زنده با صدای حرکت آب و آواز سرخوشانه پرندگان به روح زخم خورده ما جلا می­بخشد. تصویر خانه پدری با آجر ها و درخت های بلند، حوضچه کوچک ماهی و گلدان های شمعدانی کامل می­شود اما در خوزستان قهرمان این تصویر با نخل سر به آسمان رسیده و به بار نشسته ای در ذهن مجسم می­شود که کودکان برای رسیدن ثمر آن لحظه شماری می­کنند و بلبل ها بر بلندای آن لانه کرده و آواز سر می­دهند.

لحظه ای این خانه به رنگ دود و خاک در می­آید و تمام آن خاطرات با همه رنگ و لعابش پوچ می­شود و به قهقرای ذهن می­رود و آنجا اطراق می­کند. این تصویر باید به یادگار بماند آن هم در جایی که همه برای تجدید خاطرات خود به آنجا سفر کنند و زندگی گذشته و دیرگاه را به یاد آورند. منزل نفیسی در اهواز دقیقا همان خانه پدری است که تصویر این یادگار دیرینه را برای همه ی ما زنده می­کند و تصویر گنگ آینده را پاک می­کند.

خانه نفیسی به جا مانده از دوره پهلوی اول است که این روزها با ناملایمات زمان دست و پنجه نرم می­کند. عمارتی با معماری اصیل ایرانی و حیاط بزرگ با ساختمان های دوره ای که نماد معماری اصیل ایران بوده است. اما از این خانه صدای کودکان هنوز به گوش می­رسد. این خانه روزی قرارگاه کودکانی بوده که شاید امروز حتی نامی از آن ها باقی نمانده باشد اما ستون های این خانه هنوز رنگ و بوی آن ها را به همراه دارد.

تا زمانی که این خانه پا بر جا باشد، هر زمان که به اهواز سفر کردید در مرکز این شهر زیبا، خانه ای نیمه جان را خواهید دید که نفس هایش به شماره افتاده است. اینجا محلی است برای ثبت خاطرات جذابی که شاید دیگر هیچوقت مثل و مانندش پیدا نشود.

✅ دراهواز بهترین باش 💯
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *