دراهواز
دراهواز

پارک سه دختر یا فلکه سه دخترون یادگاری از روزگار گذشته با قصه ای شنیدی در اهواز است. هر چند که نماد استراحت سه دختر این روزها در این گذرگاه دنج دیگر نیست اما طبیعتی که در هیچ جای اهواز نظیر آن را نمی­یابید با درختان پر برگ و بار که در هم تنیده شده و دالانی از برگ را بر مسیر آفتاب گیر رهگذاران افراشته است. این پیچ و تاب سبز درختان که در تمام فصل های سال سبز باقی می­ماند، همچون سربازانی سترگ در برابر آفتاب خروشان می­مانند.

پارک سه دختر بر گرفته از داستان سه دختر است که اولی دختر آفتاب بود و سراسر نشاط و سر زندگی، دومی دختر ماه بود خاموش و احساسی، سومی دختر ستاره نام گرفت رازآلود و زیبا رو که با نقشی از نماد خود بر پوشینه در محوطه ای گرد هم آمده بودند. مکانی نزدیک به رود کارون با درختان بلند و سنگ فرشی که برای تسهیل گذر مردم در آنجا قرار گرفته، در نهایت به ایستگاهی برای در کردن خستگی آن ها بدل شده است.

هر صبح که طلوع نور خورشید بر رود کارون گسترده می­شود، شراره های دلنشین و گرما بخش آن به دل و جان مردم اهواز نفوذ می­کند و این غلیان درونی به نمود بیرون می­رسد و تصویری این چنین گرما بخش از اهوازیان به نمایش می­گذارد. هر چند که نماد سه دختر جای خود را به مجسمه های آبی فیل های آبفشان با آسیاب چوبی داده اما صفا و صمیمیت مردمان این دیار همچنان به هم گره خورده و تا دور دستان ادامه دارد.

زیر سایه درختان بلند و حوض طلایی پر آب و قطره های آبی که به صورت تماشاگران می­پاشد، مجموعه ای را رقم زده که نظیر آن را در هیچ کجای این شهر نخواهید یافت. هنوز هم مردم این پارک را نماد خوشبختی و برکت می­دانند و گواه آن درختانی است که در سخت ترین طوفان ها پابرجا مانده اند. این پارک بی همتا در غرب رودخانه کارون بنا شده و از شاهکار مجسمه سازی قاسم جبلی این روزها جز چند عکس قدیمی باقی نمانده است.

پارکی که برای قدم زدن حتی در اوج گرمای اهواز می­تواند بهترین گزینه شما باشد. آفتاب یارای مقابله با قدرت درختان آن را ندارند و این خود محکم ترین دلیل برای حضور شما در آن جا خواهد بود. خنکای باد که در آمیخته با حرکت آسیاب میانه پارک خواهد بود، تصویری از ذوق مردم این دیار را به ارمغان خواهد آورد. این پارک زیبا و سرسبز را در اهواز گاها با نام بوستان افشاری می­شناسند که این نام به شهرت فلکه سه دختر نخواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *