دراهواز
دراهواز

خانه ای قدیمی که سال ها از پا در آمده بود اما داستان های گذشته آن هنوز به گوش می­رسید. در دل این خانه سرگذشت افراد مختلفی به یادگار مانده که تصویر امروز آن با گذشته ها از زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود. خانه ای قدیمی در دل شهر با در و پنجره های چوبی پوسیده یا حتی شکسته، هیچوقت برای شما دیدنی و لذت بخش نخواهد بود. این تصویر تنها زمانی به دل های شما نفوذ می­کند که به آن خانه ی با صفای قدیمی نزدیک باشد.

دنیای جادویی خانه های قدیمی با رنگ های زنده و حس خوب زندگی، همیشه شور و شعف را در دل اعضای خانواده زنده می­کند. در حیاط خانه که پا می­گذاریم، زندگی به جریان می­افتد اما همه چیز از ظرف مکان و زمان خارج می­شود و فراتر از هر تصور مادی به روح و جان ما وارد می­شود. هنری که از پس هر دیوار این خانه به چشم می­خورد به سان جادوگری است زبده که با یک ورد تمام خاطرات کهنه را در جلوی چشمان ما زنده و مصور می­کند.

بر روی پلکان که قدم می­گذاری و به سمت طبقه بالا می­روی روح از تنت جدا می­شود و انگار به پرواز در می­آییم. صدای برخورد باد به پنجره ها، صدای خش خش برگ ها و زو زوی باد در طبقه بالا بیشتر و بهتر به گوش می­رسد. از اینجا خانه بهتر دیده می­شود و می­شود گفت که همه چیز زیر پاهای شماست. ملودی قدیمی آواز کوچه ها نواخته می­شود و این بار تصویری نو از این خانه به بار نشسته برای شما نمایان می­شود.

گلدان های سفالی کنار پنجره های چوبی، نور هایی که به زحمت خود را به گل ها می­رسانند، چراغ های سوسو زن که به سختی زنده مانده اند، همه مسیری را به تو نشان می­دهند که پلی است به گذشته و آینده را روشن می­کند. خانه دادرس در اهواز همان جایی است که شما زندگی در جریان را از قدیم تا امروز مانند نوار های فیلم می­بینید. عمارتی دو طبقه با اتاق های زیاد که سالیانی نیز به بازار میوه و تره بار بدل شده بود.

اما پس از مدتی این خانه زیبای ایرانی از رونق افتاد تا امروز به منظومه فرهنگی زنده تبدیل شود. این خانه زیبا نیز با ناملایمات در حال مبارزه است و چشمان منتظر دوست داران هنر آن را به شکل موزه یا نگارخانه ای بی همتا در مرکز شهر اهواز می­بیند. به اهواز سفر کردید دیدن این بنای بی نظیر را فراموش نکنید.

 

✅ دراهواز بهترین باش 💯
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *