دراهواز
دراهواز
منابع طبیعی شهر اهواز

منابع طبیعی شهر اهواز

منابع طبیعی natural resources در شهر اهواز در استان خوزستان واقع شده و دارای منابع طبیعی فراوانی است که همانطور پیشتر در اخبار شهر اهواز گفته شد، از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رودخانه کارون: رودخانه کارون، یکی از بزرگ‌ترین رودهای ایران است که از شمال به جنوب خرمشهر، هندیجان، اهواز و به سمت جنوب غربی جزیره خرگهر می‌رود. این رودخانه مهمترین منبع آبی خوزستان بوده و از لحاظ گردشگری، مکانی بسیار زیبا و دیدنی است که برای شنا و قایقرانی مناسب است.

دریاچه حوضی: این دریاچه به مساحتی بیش از ۴۸۰ کیلومتر مربع، در شمال غربی اهواز واقع شده و دارای مناظر زیبایی از جمله جنگل‌های آبریز، جزایر و ساحل‌های شنی می‌باشد. دریاچه حوضی یکی از مهمترین محیط‌های زیستی در استان خوزستان بوده و گونه‌های متنوعی از پرندگان و حیوانات در آن زندگی می‌کنند.

دریاچه هور العظیم: دریاچه‌ای با ارزش اکولوژیکی بالا که در جنوب اهواز واقع شده است. این دریاچه به عنوان یکی از مهمترین محیط‌های مرتبط با بیشترین تعداد پرندگان در ایران شناخته شده است.

جنگل‌های شمال اهواز: در شمال اهواز، جنگل‌هایی به مساحتی بیش از ۳۰۰ هکتار وجود دارد که از جمله گونه‌های درختان آن می‌توان به چنار، دستنبو، بید، برگ توت، پسته و… اشاره کرد.

کانال‌های آبی: اهواز دارای کانال‌های آبی متعددی است که در گذشته برای حمل و نقل کالا و افراد استفاده می‌شده‌اند. امروزه نیز این کانال‌ها، مکانی برای تفریح و سرگرمی برای مردم و گردشگران هستند.

در کل، اهواز دارای منابع طبیعی است که با وجود مشکلات محیط‌زیستی و تغییرات اقلیمی، هنوز هم طبیعت خود را حفظ کرده است. به عنوان مثال، برخی از مناطق اهواز به دلیل داشتن تنوع زیستی و ارزش اکولوژیکی بالا، به مناطق حفاظت شده تبدیل شده‌اند. از دیگر منابع طبیعی اهواز می‌توان به ذخایر نفت و گاز خوزستان اشاره کرد که از جمله مهمترین منابع اقتصادی این شهر و استان می‌باشند. همچنین، در اهواز معادنی همچون سنگ آهن، نمک، گچ، سیلیس و زغال‌سنگ نیز وجود دارند.

سخن پایانی

در نتیجه، منابع طبیعی اهواز به عنوان یکی از مهمترین منابع اقتصادی و گردشگری شهر، توجه و حمایت دولت و مسئولان محیط زیستی را به خود جلب کرده‌اند تا با حفظ و بهره‌برداری بهینه از این منابع، به توسعه اقتصادی و گردشگری اهواز کمک شایانی کنند.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *